Follow us!

  1. pl
  2. en

Eryk Makohon

 

Choreograf, twórca i lider Krakowskiego Teatru Tańca. Stały wykładowca Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, od 2023 roku prodziekan tego Wydziału. Wykłada także na Wydziale Reżyserii i Dramaturgii. Twórca ponad trzydziestu spektakli. Autor projektów o charakterze edukacyjnym oraz wielu wydarzeń artystycznych.

Absolwent podstawowej i średniej szkoły muzycznej, architektury na krakowskiej Politechnice oraz studiów teorii tańca na Uniwersytecie Fryderyka Chopina w Warszawie. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2017 roku.

Wykształcenie architektoniczne mocno wpłynęło na estetyczny kształt jego spektakli. Duży wpływ miała również współpraca ze Śląskim Teatrem Tańca i jego twórcą, Jackiem Łumińskim, autorem własnej techniki tańca - polskiej techniki tańca współczesnego. Jako tancerz pracował kilka lat, najpierw w Krakowie, a potem na Śląsku - w Śląskim Teatrze Tańca, jednym z pierwszych polskich zawodowych teatrów tańca współczesnego. Jako tancerz koncertował na scenach w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

Od samego początku prowadził też własny zespół, który po kilku latach działalności, po dynamicznym okresie rozwoju, zmienił nazwę na Krakowski Teatr Tańca i jest obecnie najaktywniejszym i najbardziej rozpoznawalnym teatrem tańca w Krakowie oraz jednym z kilku stałych teatrów tańca w Polsce. Jako pedagog i choreograf przez wiele lat współpracował z miejskim Teatrem KTO, jest twórcą ruchu w spektaklach z kilku ostatnich sezonów, pokazywanych i nagradzanych na wielu festiwalach teatralnych na całym świecie. Jako choreograf Krakowskiego Teatru Tańca konsekwentnie buduje charakterystyczną estetykę Teatru, opierającą się na architekturze ciała i plastyce obrazu. Często nawiązuje do zagadnień, wyrastających z tradycji teatralnej. Ostatnie lata aktywności zawodowej przyniosły szereg projektów i działań twórczych realizowanych z polskimi i zagranicznymi artystami. Eryk Makohon stworzył między innymi choreografię do projektu muzyczno - multimedialnego, realizowanego przez Agencję Artystyczną Kameny. Efektem projektu jest dwupłytowe wydanie dvd z muzyką Feliksa Nowowiejskiego w wykonaniu Sinfoni Varsovia pod batutą Sebastiana Perłowskiego. Współpracował także z reżyserem Sjaronem Minailo przy operze „Hyppolite et Aricie”, realizowanym w ramach Opery Rara.    

Wziął udział w polskiej realizacji spektaklu "Lighting" oraz w nowej produkcji pt. "a...b" niemieckiej choreografki Anny Konjetzky. Występował w spektaklu „The Entrance” Ayrin Ersoz. Eryk Makohon jako choreograf współpracował w ostatnich latach z Academy of Performing Arts w Pradze (stworzył ze studentami spektakl pt. "Motion Gallery") oraz Central Europe Dance Theatre w Budapeszcie (spektakl pt. "POLY" jego autorstwa znalazł się w stałym repertuarze Teatru). Razem z Pawłem Łyskawą jest twórcą i kuratorem programu "Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń", cyklu pokazów spektakli tanecznych, który od października 2018 realizowany jest w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie.

Spektakl Eryka Makohona pt. "MY|WY" został nagrodzony w „Konkursie Na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego The Best OFF 2018”. W 2020 w finale konkursu znalazło się przedstawienie „Takarazuka camp”. Spektakl „Glamour” został wybrany do finału „Polskiej Platformy Tańca 2019”. Makohon jest wielokrotnym laureatem Tyskich Spotkań Teatralnych.

W 2021 roku Eryk Makohon otrzymał najważniejszą krakowską nagrodę teatralną im. S. Wyspiańskiego.