Follow us!

WROĆ do KALENDARZA

  1. pl
  2. en
28 września 2023

"Drganie jednej struny" Chmielewska/Reiter/Truszkowski

Zapraszamy na spektakl „Drganie jednej struny” autorstwa Katarzyny Chmielewskiej, Magdaleny Reiter i Jakuba Truszkowskiego, który odbędzie się w ramach programu prezentacji tańca „Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń” 2023 – „Translacje”!

 

"Drganie jednej struny"

Katarzyna Chmielewska, Magdalena Reiter, Jakub Truszkowski
Producenci: Zavod Mirabelka (SI), Teatr Dada von Bzdülöw (PL)
Spektakl bez słów, rozmowa po spektaklu tłumaczona na PJM (polski język migowy)
8 październik, godz. 18.30
Sala teatralna Cricoteki
Bilety: dostępne na stronie CRICOTEKI
 
 
Spektakl pt. „Drganie jednej struny” autorstwa Katarzyny Chmielewskiej, Magdaleny Reiter i Jakuba Truszkowskiego, jest polsko-słoweńską koprodukcją pomiędzy Teatrem Dada von Bzdülöw, a Instytutem Mirabelka z Lublany. Taneczno – multimedialny spektakl powstał na motywach powieści Solaris Stanisława Lema. Jego twórcy za punkt wyjścia przyjmują jeden z wiodących aspektów twórczości Lema - próbę podjęcia Kontaktu z Innym. W odizolowanej przestrzeni obserwujemy okruchy procesów, usiłowania syntezy i zrozumienia tego, co nam obce i niezrozumiałe – próby postrzegania świata z odmiennej perspektywy. Akcja spektaklu przenosi nas w przestrzeń, w której rzeczywistość fizyczna i wirtualna nieustannie się przenikają, a granice pomiędzy obydwoma światami przestają być dostrzegalne.Spektakl jest wynikiem spotkania trójki choreografów i tancerzy, wywodzących się z gdańskiego środowiska artystycznego. Na przestrzeni ostatnich 20 lat ich działalność artystyczna związana była jednak z różnymi ośrodkami - Katarzyna Chmielewska działała głównie w Polsce, Magdalena Reiter w Słowenii, Jakub Truszkowski w Belgii. Spektakl jest wypadkową spojrzenia na twórczość Lema z perspektywy trójki autorów, opartych o ich zróżnicowane poetyki i zawodowe doświadczenie.
„Wiemy - ale tylko wiemy, nie pojmując - że równocześnie nad i pod nami, w strzelistych otchłaniach, poza granicami wzroku i wyobraźni zachodzą krocie i miliony równoczesnych przekształceń, powiązanych z sobą jak nuty matematycznym kontrapunktem.” (Stanisław Lem, SOLARIS)
 
Choreografia i taniec: Katarzyna Chmielewska, Magdalena Reiter, Jakub Truszkowski
Video, scenografia, reżyseria światła: Atej Tutta
Muzyka: Radosław Duda
Dramaturgia: Rok Bozovičar
Kostiumy: Jelena Proković
Producenci: Magdalena Reiter, Tina Dobnik (Słowenia), Michał Jankowski (Polska)
Produkcja: Zavod Mirabelka (SI), Teatr Dada von Bzdülöw (PL)
Koprodukcja: Ambasada RP w Lublanie
Partnerzy: Bunker, Teatr Wybrzeże, GAK, Klub Żak, Instytut Adama Mickiewicza - CULTURE.PL
Słoweńska premiera: 10.12.2021, Stara mestna elektarna - Elektro Ljubljana
Polska premiera: 18.12.2021, Teatr Wybrzeże, Gdańsk
 
Produkcję spektaklu dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Gdańska, Miasta Lublana, Ministerstwa kultury Republiki Słowenii, Instytutu Adama Mickiewicza (Kultura polska na świecie) i Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Lublanie.
 
W ramach programu „Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń”, w dniach 07.10-8.10, odbywają się trzy różne wydarzenia. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi dwoma:
----------------------------------------------------------------
Kuratorzy projektu „Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń”: Paweł Łyskawa, Eryk Makohon
Organizatorzy: Cricoteka, Krakowski Teatr Tańca
Zespół realizujący projekt: Mariusz Gąsior, Maciej Jagoda, Małgorzata Kmita-Fugiel, Józef Legierski, Magdalena Link-Lenczowska, Zofia Mikołajska, Aldona Mikulska, Andrea Nikolov, Agnieszka Oprządek, Maria Pieniążek, Anna Rejowska, Aleksandra Treder, Natalia Zarzecka, Izabela Zawadzka 
Identyfikacja graficzna: Wojciech Kołek 
Patroni medialni: Didaskalia, Gazeta Wyborcza, Notes na 6 tygodni, Radio Kraków. Wsparcie medialne: taniecPOLSKA.pl 
 
Program dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego – w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa