O NAS

 

Krakowski Teatr Tańca działa jako stowarzyszenie od 2008 roku. Powstał z inicjatywy Eryka Makohona i jest jedną z najbardziej aktywnych grup tańca współczesnego w Krakowie i w Polsce. Obecnie  współtworzą go, tandem artystyczny Eryk Makohon i Paweł Łyskawa oraz Magdalena Skowron, tancerka na stałe współpracująca z Teatrem. Do realizacji artystycznych liderzy Teatru zapraszają tancerzy niezależnych. 

Pod szyldem KTT zrealizowane zostały dziesiątki wydarzeń, prezentujących i popularyzujących taniec współczesny oraz sztuki pokrewne. Przez wiele lat Teatr wypracował trzy podstawowe filary działalności, artystyczną, edukacyjną oraz impresaryjną. Ostatnio coraz mocniej angażuje się także we wsparcie tancerzy niezależnych. 

Krakowski Teatr Tańca posiada w swoim dorobku około 30 spektakli, scenicznych, ulicznych oraz realizowanych w przestrzeniach nieteatralnych. Trudno jednoznacznie określić estetykę Teatru. Ze względu na architektoniczne wykształcenie jego Twórcy krytycy jako wyróżnik podkreślają częste operowanie obrazami, plastykę spektakli, budowaną światłem oraz architekturą ciała i ruchu. Krakowski Teatr Tańca regularnie bierze udział w najważniejszych wydarzeniach artystycznych oraz festiwalach w Polsce i Europie. Współpracował z choreografami i pedagogami z kraju i zagranicy (m.in. Idan Cohen, Ayrin Ersoz, Ole Meland, Idan Porges, Anna Konjetzky, Manuel Ronda, Natalia Iwaniec). Krakowski Teatr Tańca jest kilkukrotnym laureatem nagród głównych na Tyskich Spotkaniach Teatralnych. Został także wyłoniony jako reprezentant Polski na Biennale Młodych Artystów Europy i Krajów Śródziemnomorskich w dziedzinie sztuk performatywnych w Bari. W 2018 roku spektakl „MY|WY” został wyróżniony jako jeden z pięciu najlepszych spektakli teatru niezależnego, w ramach konkursu „THE BEST OFF”. W obecnej edycji tego samego konkursu o tytuł najlepszego spektaklu walczy „Takarazuka camp”, która została zakwalifikowana do etapu finałowego. 

Od wielu lat Krakowski Teatr Tańca stara się zbudować stale miejsce wspierania i prezentowania polskich twórców tańca współczesnego. Brak dostępu do własnej sceny uruchomiło Teatr w poszukiwaniu i wzmacnianiu partnerstw z krakowskimi i ogólnopolskimi instytucjami, w tym z Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, partnerem wielu inicjatyw podejmowanych przez Teatr w ostatnich latach.          

Krakowski Teatr Tańca prowadzi stałą edukację taneczną dla amatorów i zawodowców. Lwią część projektów buduje w oparciu o edukację widowni. Ten właśnie aspekt w misji Stowarzyszenia odgrywa wiodącą rolę.  

W minionych latach Teatr organizował lub współorganizował między innymi program edukacyjny dla absolwentów europejskich uczelni artystycznych „Young Dance Talents” (we współpracy z Central Europe Dance Theatre, Dance Conservatory of Eva Jaczova w Bratysławie, Music and Dance Faculty of the Academy of Performing Arts w Pradze), „Ani słowa!” – projekt edukacyjny skierowany do uczniów krakowskich liceów, „Col-lab” – projekt dla młodych tancerzy z Polski i Węgier. We wsparciu Instytutu Muzyki i Tańca wyprodukowane zostały w ostatnich latach trzy międzynarodowe spektakle Krakowskiego Teatru Tańca , z udziałem polskich, izraelskich, niemieckich i tureckich twórców. Teatr realizował także programy prezentacji tańca w różnych ośrodkach w Polsce, w tym także objazd spektaklu „MY|WY” Eryka Makohona po niewielkich ośrodkach kultury w Małopolsce i województwach ościennych.  

W ramach stałej działalności edukacyjnej Teatr prowadzi grupy Adeptów. Obecnie przy Teatrze rozwija się i kształci około 130 tancerzy (zawodowych oraz amatorów). Regularnie organizowane są międzynarodowe warsztaty z udziałem pedagogów z całego świata. Krakowski Teatr Tańca współpracując z wieloma instytucjami w Krakowie, Polsce i zagranicą oraz podejmując coraz ciekawsze inicjatywy artystyczne i edukacyjne staje się coraz bardziej rozpoznawalną marką artystyczną.

  1. pl
  2. en
Follow us!