Follow us!

  1. pl
  2. en

Paweł Łyskawa

 

Tancerz oraz lider Krakowskiego Teatru Tańca. Absolwent Wydziału Teatru Tańca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz wiedzy o kulturze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracował z wieloma pedagogami, reżyserami i choreografami, między innymi Idanem Cohenem, Ole Melandem, (tancerzem norweskiego zespołu Carte Blanche), Anną Konjetzky, Ayrin Ersz, Janem Peszkiem i Capellą Cracoviensis, Henrikiem Kaalundem, Jerzym Stuhrem, Waldemarem Raźniakiem, Jackiem Łumińskim, Jerzym Zoniem i Teatrem KTO oraz Wojciechem Farugą. Od ponad dziesięciu lat na stałe współpracuje z Erykiem Makohonem, w ramach Krakowskiego Teatru Tańca, który obecnie współtworzy, odpowiadając za organizację i projekty.  

Projektuje i współtworzy pion edukacyjny Krakowskiego Teatru Tańca. Uczy tańca współczesnego oraz zagadnień związanych z ekspresją w grupach Adeptów, działających przy Krakowskim Teatrze Tańca. Jako pedagog współpracuje z wieloma instytucjami i zespołami w kraju. Pracował także z seniorami, młodzieżą oraz dziećmi z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Uczył tancerzy i studentów Wydziału Tańca w Pradze i w Budapeszcie. Utworzył i prowadził również teatr Nowy Format, z którymi przygotowywał sceniczne i poza sceniczne projekty artystyczne amatorów (m.in. oparty na dramacie „Taniec Delhi” Wyrypajewa spektakl „ Ja nie znaju szto diełat”). Jako pedagog współpracował także z Teatrem KTO. Interesuje go operowanie jakościami łączącymi taniec i teatr.

Autor wielu wydarzeń tanecznych o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Od wielu aktywnie uczestniczy w animacji życia kulturalnego Krakowa. Pomysłodawca i realizator pierwszych pięciu edycji konkursu choreograficznego 3...2...1...TANIEC, którego ideę kontynuuje obecnie Krakowskie Centrum Choreograficzne. Jeden z trzech kuratorów projektu „Goodbye Superman! Mężczyzna w polskiej choreografii”, współfinansowanego przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Scena dla Tańca 2015”, realizowanego w Nowohuckim Centrum Kultury. Był polskim koordynatorem projektu edukacyjnego dla młodych tancerzy „V4 Young Dance Talents”, organizowanego przez Central Europe Dance Theatre w Budapeszcie, w ramach małego grantu z Funduszy Wyszechradzkich, . Od 2018 roku programuje wspólnie z Erykiem Makohonem cykl prezentacji pt. „Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń” w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, (program został rozszerzony w 2019 roku o rozbudowany pion edukacyjny). 

W 2017 roku wspólnie z czwórką innych aktorów zwyciężył w konkursie „krakowska giełda teatralna”, w ramach którego zrealizowany został spektakl „Nieważkość” w reżyserii Wojciecha Farugi, wystawiany w Teatrze Nowym w Krakowie.

Stypendysta Miasta Krakowa w dziedzinie animacji i edukacji kulturalnej w 2018 roku.