Follow us!

WROĆ do KALENDARZA

  1. pl
  2. en
02 maja 2023

"III Symfonia" na "Rollercoasterze"

Spektakl Janusza Orlika pt. "III Symfonia" zainaugurwał cykl scenicznych wydarzeń realizowanych w ramach programu prezentacji tańca "Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń".

muzyka: Henryk Mikołaj Górecki, III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” na sopran solo i orkiestrę op. 36

reżyseria światła: Janusz Orlik, Grzegorz Polak

produkcja: Janusz Orlik, Centrum Kultury w Lublinie / Przestrzenie Sztuki. Taniec

wsparcie rezydencyjne: Materia w Łodzi

Co ja bym zrobił, gdybym sądził, że sztuka nie wpływa na życie? Pewnie bym barany pasał… A może strzeliłbym sobie w łeb? Gdybym wierzył tylko w to, co w człowieku najgorsze? Ale przecież w tym człowieku jest również i to, co najlepsze. Gdybym nie miał nadziei? To rzeczywiście – żabki hodować, krowy pasać… Wierzę, że jest coś, co nam czasem pomaga przetrwać, pomaga zrozumieć drugiego człowieka. Co nas pociesza, daje nam chwilę refleksji… Tym czymś bywa też i sztuka.

Henryk Mikołaj Górecki

 

III Symfonia jest kolejną, po Święcie wiosny Igora Strawińskiego i Koda (a tribute) do muzyki Krzysztofa Komedy, twórczą interpretacją przez artystę relacji muzyki i tańca. Kompozycja Henryka Mikołaja Góreckiego powstała w 1976 roku i stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł kompozytora. Symfonia składa się z trzech części i – zgodnie z intencją twórcy – utwór jest prezentowany w całości. Krzysztof Penderecki nazwał dzieło Góreckiego „muzyką najszczerszą z możliwych”.

Wyróżnienie w Konkursie na utwór choreograficzny do muzyki kompozytora polskiego organizowanym przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS z inicjatywy Sekcji Autorów Dzieł Choreograficznych.

 

Po spektaklu odbyła się rozmowa z artystą i publicznością, prowadzona przez Alicję Muller.

 

fot. Grzegorz Mart