Follow us!

Brak stałego finansowania narzuca projektowy charakter funkcjonowania Teatru, projektowy a więc niekoniecznie rozpisany w długim okresie czasu. Zdobycie grantu na konkretne realizacje, zarówno spektakle, jak i projekty społeczne i edukacyjne, warunkuje ich realizację. Od 2015 roku, aktywność projektowa Teatru znacznie wzrosła. Poniżej umieszczony został przegląd najważniejszych projektów realizowanych przez Krakowski Teatr Tańca na przestrzeni lat.

PROJEKTY

 

 

 

 

 

 

COL – LAB

czerwiec 2017 – marzec 2018

Projekt twórczy realizowany we współpracy z Central Europe Dance Theatre w Budapeszcie, jako kontynuacja programu edukacyjnego "V4 YOUNG DANCE TALENTS", skierowanego do młodych tancerzy, kończących profesjonalną edukację taneczną i rozpoczynających karierę zawodową. W ramach projektu powstały dwa spektakle, w których wzięli udział tancerze Central Europe Dance Theatre oraz studenci Węgierskiej Akademii Tańca.

Premiera obu spektakli odbyła się w prestiżowym Várkert Bazár w Budapeszcie 25 marca 2018 roku. Partnerem projektu był National Dance Theatre w Budapeszcie.

Jednym z premierowych przedstawień był spektakl "POLY" Eryka Makohona, inspirowany zmianami, jakie zachodzą w sposobie budowania oraz funkcjonowania relacji i związków. 


 

Produkcja spektaklu „MY|WY”

lipiec – grudzień 2017

Spektakl powstał w ramach stypendium twórczego Eryka Makohona, przyznanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Premiera współorganizowana była przez Miasto Kraków oraz Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka. Projekt obejmował produkcję spektaklu oraz cykl warsztatów badawczych, dotyczących specyfiki polskiej techniki tańca współczesnego. 


 

Polska premiera spektaklu "Lighting" oraz prapremiera duetu "a...b"

kwiecień – grudzień 2016

Projekt dofinansowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu "Zamówienia choreograficzne 2016", którego wnioskodawcą było Podlaskie Stowarzyszenie Tańca. Krakowski Teatr Tańca był partnerem projektu i koproducentem spektakli. Premiera odbyła się w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie, natomiast kolejne prezentacje w Białostockim Teatrze Lalek, Klubie Żak w Gdańsku oraz w Teatrze Studio w Warszawie. Kuratorką projektu była Anna Królica.


 

"NESTING 2016"

marzec - wrzesień 2016 

Projekt dofinansowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu "Scena dla tańca 2016" obejmował prezentację spektaklu "Nesting" w choreografii Idana Cohena w Fabryce Porcelany w Katowicach oraz w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu.


 

"V4 Young Dance Talents"

kwiecień – wrzesień 2016

Krakowski Teatr Tańca jako jeden z czterech partnerów realizował projekt V4 Young Dance Talents, organizowany przez Central Europe Dance Theatre w ramach programu Visegrad Fund's Standard Grants. Podczas konferencji poświęconej edukacji tanecznej stworzony został program nauczania młodych tancerzy, który podczas tygodniowych warsztatów realizowali pedagodzy tańca z Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Programem objęte zostały grupy tancerzy z czterech, wymienionych wyżej krajów. Partnerami projektu byli także Dance Conservatory of Eva Jaczova, Music and Dance Faculty of the Academy of Performing Arts w Pradze. Pedagogami warsztatów byli: Mirka Eliasova, Eva Lackova, Attila Kun oraz Eryk Makohon


 

"Wspólny front"

listopad 2015 - luty 2016

Projekt edukacyjny realizowany przez Agencję Artystyczną Kameny oraz Krakowską Fundację Sztuki, w partnerstwie z Krakowskim Teatrem Tańca, w całym województwie małopolskim. Młodzież z Krakowa, Miechowa, Tuchowa, Jodłówki Tuchowskiej, Dobczyc, Rzuchowej i Olszyn, uczyła się różnych form ekspresji artystycznej by ostatecznie stworzyć film taneczny, w którym wykorzystano fragmenty muzyki baletowej Feliksa Nowowiejskiego "Malowanki Ludowe". Projekt współfinansowano z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna oraz z funduszy Województwa Małopolskiego. Pedagogami grup byli Dominik Więcek, Katarzyna Gocał, Tomasz Urbański, Eryk Makohon.


 

"Malowanki małopolskie" w ramach projektu "Wehikuł czasu"

wrzesień - listopad 2015

Krakowski Teatr Tańca  jako partner Agencji Artystycznej Kameny realizował projekt "Wehikuł czasu", współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Efektem projektu jest dwupłytowe wydanie dvd z muzyką Feliksa Nowowiejskiego w wykonaniu Sinfoni Varsovia pod batutą Sebastiana Perłowskiego (dwa balety - "Król Wichrów" i "Malowanki małopolskie") oraz ruchową realizacją tej muzyki w wykonaniu Krakowskiego Teatru Tańca i studentów Wydziału Teatru Tańca krakowskiej PWST ("Malowanki małopolskie").


 

"Zamówienia choreograficzne 2015 - NESTING"

sierpień - październik 2015

Produkcja spektaklu "Nesting" w choreografii Idana Cohena, w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca. Premiera spektaklu odbyła się w ICE Kraków Congres Centre oraz w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.


 
  1. pl
  2. en